ŚNIEŹNICAŚnieżnica to szczyt w Beskidzie Wyspowym o wys. 1007 m npm między Kasinką Wieką a Dobrą (kilka kilometrów od Mszany Dolnej) przy trasie Rabka - Nowy Sącz. Przez miejscowych nazywany jest "Widlatą Górą" ze względu na trzy prawie równe wierzchołki wyraźnie widoczne w dalszych panoramach: główny wierzchołek - "Na Budaszowie" i dwa dalsze - "Wierchy" i "Nad Stambrukiem". Śnieżnica już w XIII wieku zapisana była w dokumentach jako góra Śnieżna, zaś obecna nazwa nadana została 100 lat później i wywodzi się od zalegających na północnym stoku do późna płatów śniegu. Poniżej głównego wierzchołka ukryty jest w gęstwinie drzew otwór niewielkiej jaskini, częściowo zasypanej, zwanej "Piwnicą". Na północnym stoku w 1968 roku utworzono rezerwat przyrody "Śnieżnica" z ponad 100 letnim drzewostanem bukowym i ciekawym runem leśnym.
Na północno zachodnim stoku znajduje się bardzo fajna narciarska trasa zjazdowa i wyciąg . Jadąc z Krakowa przez Wieliczkę, Dobczyce i Wiśniową (35 km) stok robi niesamowite wrażenie. Wygląda na stromy i "ostry"- trochę przypomina Nosal widziany z Olczy. To tylko pozory. W rzeczywistości jest raczej łagodny . Trasa o długośąci 1300 m wiedzie bardzo szeroką przecinką , nastromienie prawie jednakowe dla całego zjazdu . Wyciąg to podwójny orczyk (o małym talerzyku dla dzieci nie wspomnę) wiedzie nas oddzielną trasą przez las na ramię opadające łagodnie ze szczytu.Mamy tu trzy warianty .
Pierwszy to zjechać trasą do dolnej stacji gdzie znajdziemy bar i piwo.
Drugi to wycieczka ok. 30 min.- szlak zielony - do schroniska a w zasadzie do Młodzieżowego Ośrodeka Rekolekcyjno - Rekreacyjnego. Powstał on staraniem księdza Józefa Winkowskiego z Zakopanego, który chciał tu stworzyć ośrodek kolonijny dla Sodalicji Mariańskiej. Ośrodek został poświęcony w 1936 r. przez kardynała Adama Sapiehę i do wybuchu wojny gościł liczne, dziecięce turnusy wypoczynkowe. Ośrodek dysponuje 160 miejscami noclegowymi, zapleczem sanitarnym i żywieniowym, świetlicą i boiskami do piłki nożnej. Jest tu również duża kaplica.No i trzeci warinat "na fokach" lub butach - szlakiem niebieskim w 40-50 min na szczyt Śnieżnicy. Trasa prowadzi łagodnym stokiem przez las mieszany : część to świerki a część buczyna. Na szczycie znajduje się drewniany krzyż - zapewne coś upamiętniający - widokowo raczej w "strefie stanów dolnych". Zjazd albo tą samą trasą (łagodny raczej rzadki las - bardzo przyjemnie) albo dalej niebieskim szlakiem (trochę stromej, wąsko - jeszcze bardziej przyjemniej) do Dobrej. W połowie drogi napotykamy szlak zielony - skręcamy w prawo i dochodzimy z powrotem na wyciąg w Kasince Wielkiej mijając wcześnie wspomniany MORR. Trasę można też pokonać w odwrotnym kierunku.
Dojazd:
Kraków - Wieliczka - Dobczyce - Wiśniowa - Kasinka Wielka - 40 km
Kraków - (zakopianka) - Myślenice - Lubień - Mszana Dolna - Kasinka Wielka - 54 km

Parking:
Na stacji PKP Kasinka Wielka (darmowy) - parkuje się bezpośrednio na torach - z powodu obsunięcia stoku ta chyba najwyżej (570 m. n. p. m) w Polsce poprowadzona linia kolejowa od kilku lat na tym odcinku jest zamknięta a znając życie pewnie całą linię Chabówka - Nowy Sącz zamkną.

Wyciąg (duży):
Czynny od 8 do 20 - sztucznie oświetlony - sztuczne śnieżenie.
Karta magnetyczna - kaucja - 20 zł
1 wyjazd w dzień powszedni - 2 zł
1 wyjazd w łyk...end - 3 zł
Za nie wykorzystane przejazdy zwracają.
Strona : http://www.bsn.pl/
Duże piwo - 5 zł

Polecam dla karmiących matek z dziećmi ;) - nawet osoby dobrze jeżdżące znajdą tu odrobinę frajdy.

17.3.04 Sęp