POP IWAN


Wysokość: 2022 m n.p.m.
Szerokość geograficzna: 48°02´31" N
Długość geograficzna: 24° 37' 32" E
Położenie: Ukraina, Europa, trzecia planeta od Słońca w Drodze Mlecznej
Łańcuch górski: Karpaty, Beskidy Wschodnie, pasmo Czarnohory

Czarnohora (522.25; ukr. Чорногора - Czornohora) - pasmo górskie na terenie zach. Ukrainy. Najwyższa część Beskidów Połonińskich i jednocześnie ukraińskich Karpat Wschodnich. Od strony pn.-zach. sąsiaduje z pasmami Gorganów i Świdowca, od pn. wsch. z Połoninami Hryniawskimi, zaś od pd. z Karpatami Marmaroskimi (na terenie Rumunii).
Góry te są zbudowane ze skał fliszowych, charakterystyczne są długie i łagodne grzbiety. Stoki są pokryte lasami bukowymi, w wyższych partiach iglastymi (świerki, jodły). Powyżej 1850 m n.p.m. roślinność subalpejska, na grzbietach połoniny.


Pop Iwan (ukr. Піп Іван - Pip Iwan) - trzeci co do wysokości (po Howerli i Brebeneskule) szczyt na południowo-wschodnim krańcu pasma Czarnohory - 2022 m n.p.m.. .

W okresie międzywojennym przez szczyt przechodziła granica polsko-czechosłowacka, a w okolicy dochodziło do wielu zbrojnych potyczek patroli polskiej straży granicznej z bojownikami Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, którzy po czechosłowackiej stronie granicy posiadali kryjówki i magazyny broni, zaopatrywane przez wywiad czechosłowacki, a później niemiecki.
Na szczycie staraniem rządu Rzeczypospolitej zbudowano w latach 1936-1938 Obserwatorium Astronomiczno-Meteorologiczne nazwane później potocznie "Białym Słoniem", obecnie w ruinie.Budowa kosztowała 1 mln ówczesnych złotych. Budynek wzniesiono z miejscowego piaskowca, a wszelkie inne materiały zostały przetransportowane na koniach huculskich i plecach ludzi. Obiekt wzorowany architektonicznie na zamku w Przemyślu miał kształt litery L z dołączoną wieżą, 5 pięter, 43 pomieszczenia i 57 okien. Była to filia Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego. Obiekt pełnił głównie funkcję obserwatorium astronomicznego, meteorologicznego - głównie dla celów lotnictwa. Wyposażony był w nowoczesny sprzęt m.in.: astrograf i refraktor. Oprócz prowadzących badania astronomów i meteorologów w budynku zamieszkiwali żołnierze placówki KOP. Obiekt zajęty przez sowietów w końcu września 1939 roku służył jako stacja meteorologiczna, później Niemcy przekazali budynek wojsku węgierskiemu, które stacjonowało tu do końca 1941 r. Po wojnie w budynku stopniowo rozkradziono całe wyposażenie i doprowadzono go do stanu ruiny.

Baza noclegowa
"Chatka Kuby" - nad wsią Dzembronia na wysokości 1012 m npm GPS: N48 06 29.4 E24 39 55.9
12 miejsc do spania na pryczach z materacami (trzeba mieć własne śpiwory); kuchnia do wspólnego użytku dla gości i rezydentów: piec kaflowy, czajnik elektryczny i naczynia; WC i prysznic w osobnych pomieszczeniach na zewnątrz chatki; jest prąd i bieżąca woda.

Dojazd:
Samochodem lub autobusem a najlepiej busem od granicy 350 km + dojscie 1 h do Chatki Kuby



Polecam dla karmiących matek z dziećmi :)

28.08.08 Sęp
Źródło: "http://pl.wikipedia.org