MOGIELICA


"Pykny jest nasz Ćwilin, pykno jes Śnyżnica,
ale najpykniejso góra Mogielica. "
               (z piosenki ludowej)

Mogielica to najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego liczący 1173 m npm. Leży w centralnej jego częći razem z innymi szczytami Łopień (951 m), Cwilin (1060 m.), Śnieżnica (1006 m.). Jej sylwetka, z długą, płaską polaną, zakończona charakterystycznym wzniesieniem przypomina mogiłę z płytą nagrobną.
Jest górą obrośniętą legendami. A to z urwistych zboczy południowych zrzucano dawniej ciała samobójców, a to Mogielica była żoną wielkoluda Łopienia zamienionego po śmierci w górę. Od niepamiętnych czasów była schronieniem dla zbójników. Według podań na szczycie ma znajdować się głaz, na którym zbójnicy liczyli i dzielili między siebie łupy. Z kolei na polanach Brostkowej i Skalne zakopane są zrabowane przez zbójników pieniądze, złoto i srebro. Kociołek z dukatami znajduje się również na polanie Poręba w Marszałkowskiej studni.
Stoki Mogielicy pokrywały wspaniałe lasy bukowo - jodłowo - świerkowe, które mocno wycięto w ciągu ostatnich lat, zaś sam szczyt porastają skarłowaciałe świerki. Z południowo - wschodniej podszczytowej hali roztacza się wspaniały widok na wschodnie partie Beskidu Wyspowego, Beskid Sądecki, Pieniny, Gorce a nawet Tatry.
W pobliżu nie ma schronisk. Latem funkcjonuje baza namiotowa SKPB Katowice na Polanie Wały. Noclegi można znależć w pobliskich miejscowościach np. w Szczawie (Dom Wycieczkowy Szczawa tel. 018 33-24-254 ) czy Jurkowie (Zajazd "Mogielica" Maria Janas 34-643 Jurków 169 tel. 018/333-01-79 ).


Na Mogielicę prowadzi sześć szlaków.

  • Dobra - Łopień - Przeł. Rydza-Śmigłego - Mogielica 4.30 h (4 h)

  • Zalesie - Cichoń - Przełęcz Stopnicka - Mogielica 3.45 h (3 h)

  • Jurków - Cyrhla - Mogielica 2.45 h (1.45 h)

  • Szczawa - Mogielica 3.30 h (2.45 h)

  • Przełęcz Przysłop - Jasień - Mogielica 4.15 h (3.30 h)

  • Tymbark - Stopnice Królewskie - Mogielica 4.15 h (3.45 h)


  • Dojazd:
    Najlepiej z Krakowa autobusem do Lubomierza, Rzek lub Szczawy-85 km. Autobus Kraków- Szczawa jedzie 2 godziny- koszt 10 zł. Istnieje podobno jakieś połączenie kolejowo-busowe z Nowego Sącza do Dobrej i Jurkowa .

    Wyciąg w Szczawie:
    orczykowy o długości 600m. i talerzykowy o długości 200m.
    - sztucznie oświetlony - sztuczne śnieżenie.
    Parking, knajpa i bar tuż pod wyciągiem.
    Strona : www.polanki-ski.com.pl

    Polecam dla karmiących matek z dziećmi :)

    27.11.04 Sęp