ŁYSICA


Olbrzymi buk stał samotny, twardy i zimny, jakby nie należał do drzew. Król na Łysicy ! Nie drżą przed wiatrem jego gałęzie, pień się nie chyla... Rozłożysty, nad lasy wyniesiony wierzchołek, patrzy się z władczego cypliska, w szerokie niziny na północ i południe.

Stefan Żeromski

Wysokość: 612 m n.p.m.
Szerokość geograficzna: 50°53´N
Długość geograficzna: 20°54´E
Położenie: Polska, Europa, trzecia planeta od Słońca w Drodze Mlecznej
Łańcuch górski: Góry Świętokrzyskie

Góry Świętokrzyskie stanowią najwyższą część Wyżyny Kielecko - Sandomierskiej. Krajobraz gór charakteryzują długie, równoległe pasma, o wyrównanej i lekko falistej linii grzbietowej, rozdzielone obniżeniami o płaskich i szerokich dnach. Najwyższym pasmem jest pasmo Łysogór, o długości 15 km z dwoma kulminacjami którymi są Łysica i Łysiec.

Łysica, Góra Świętej Katarzyny to najwyższe wzniesienie Łysogór i całych Gór Świętokrzyskich. Zbudowane jest z kwarcytów i łupków kambryjskich. Pod szczytem gołoborza. Stoki porasta puszcza jodłowa. Obszar ten objęty ochroną ścisłą leży na terenie Świętokrzyskiego Parku Narodowego, który skupia 9 parków krajobrazowych, 65 rezerwatów przyrody i 355 pomników przyrody.


Przez szczyt Łysicy przebiega tylko jeden - Główny Szlak Świętokrzyski . Prowadzi on przez całe pasmo Łysogór - od Świętej Katarzyny do Świętego Krzyża. Najłatwiej zdobyć szczyt ruszając na szlak ze Świętej Katarzyny. Po drodze mijamy pomnik Stefana Żeromskiego, niezamarzające źródło i drewnianą kapliczkę. Po około 2 km trafiamy na gołoborze - stąd już tylko kilkadziesiąt metrów do szczytu. Trudno przeoczyć duży, drewniany krzyż, a samo oznaczenie szczytu wymalowano na jednym z głazów. Powrót tą samą drogą do Świętej Katarzyny.

Dłuższy szlak (5 godz.) na Łysicę prowadzi z Nowej Słupi. Niebieskie szlaki prowadzą do Świętego Krzyża, skąd dalej czerwonym szlakiem wzdłuż głównego grzbietu Łysogór przez Łysiec (595 m.), Przełęcz Hucką (495 m.), a następnie koło kapliczki Świętego Mikołaja (335 m) na szczyt Łysicy. Wędrówkę można też rozpocząć czerwonym szlakiem z Trzcianki - skąd do Świętego Krzyża potrzeba 30 minut. Długą trasę od strony wschodniej można sobie skrócić do (1,25 godz.) ruszając z Bielin Poduchownych niebieskim szlakiem, który doprowadza do czerwonego szlaku na Łysicę.

Gołoborze - cytując za Wikipedią - obszar położony na zboczach lub grzbietach górskich, które pokrywa rumosz skalny. Jest to przeważnie podszczytowe rumowisko skalne powstałe w wyniku spękania zbocza skał piaskowcowo-kwarcytowych w czasie czwartorzędowych zlodowaceń.
Gołoborza powstają w wyniku wietrzenia fizycznego: zmiany temperatury, a zwłaszcza zamarzania wody w szczelinach skalnych (np. w spękaniach ciosowych), powodując stopniowy rozpad skał.
Gołoborza są trudne lub niemożliwe do zalesienia w krótkim czasie, jednak ich powierzchnia powoli lecz stopniowo się zmniejsza w wyniku wkraczania na ich teren kolejnych gatunków roślin. W Polsce gołoborza są charakterystyczne dla Łysogór, w Górach Świętokrzyskich.
Nazwa ściśle związana jest z dominującym stanem przyrody (goły bór).

Baza noclegowa

 • Schronisko Młodzieżowe Święta Katarzyna ul. Kielecka 45 tel. (0-41) 311-20-88, 0-606-620-428
 • Ośrodek Wypoczynkowy JODEŁKA Święta Katarzyna ul. Kielecka 3 e-mail:jodelka1@interia.pl

 • Hotel Baba Jaga Święta Katarzyna ul. Kielecka 18
 • Hotel "Ameliówka" Mąchocice Kapitulne 176, 26-001 Masłów Tel. (041) 311-07-97, 311-07-99 Fax. 311-07-98 e-mail: ameliowka@ta.pl
 • Noclegi w gospodarstwach agroturystycznych i w pobliskich domostwach


 • Wyciąg narciarski Ośrodek sportów zimowych SABAT Krajno-Zagórze
 • stok długości 900 metrów usytuowany u stóp Łysicy (612 m n.p.m.)
 • wysokość stoku 425 m n.p.m., zjazd do poziomu 330 m n.p.m.
 • trasa niebieska, uskok 95 m (15 %),szerokość 60 m
 • dwa nowoczesne wyciągi orczykowe (orczyki czekające) firmy Poma-Montagner-Francja o długości 740 metrów
 • oświetlony stok, czynny od 9:00 do 22:00
 • trasa sztucznie naśnieżana i ratrakowana ratrakiem firmy Kassbohrer
 • wypożyczalnia sprzętu narciarskiego: narty, snowboard


 • Dojazd:
  Samochodem lub autobusem PKS lub busikiem z Kielc 23 km  Polecam dla karmiących matek z dziećmi :)

  20.11.05 Sęp