Schronisko w Dolinie Kondratowej


Wysokość: 1333 m n.p.m.
Szerokość geograficzna: 49°14´55" N
Długość geograficzna: 19° 57' 07" E
Położenie: Polska, Europa, trzecia planeta od Słońca w Drodze Mlecznej
Łańcuch górski: Tatry Zachodnie

Dolina Kondratowa – dolina w Tatrach Zachodnich stanowiąca zachodnie odgałęzienie Doliny Bystrej. Oddziela się od niej w okolicy Kalatówek, a następnie biegnie w kierunku południowo-zachodnim, pod główny grzbiet Tatr. Od południowo-zachodniej strony opadają do niej zbocza Giewontu i Kalackiej Kopy, od zachodu Kopy Kondrackiej, od południa głównego grzbietu Tatr tworzonego tu przez Kopę Kondracką i Suchy Wierch Kondracki, którego grzbiet tworzy również południowo-wschodnie zbocza tej doliny. W górnym końcu dolina tworzy dwie głębsze kotliny: Dolinę Małego Szerokiego podchodząca pod Kondracką Przełęcz oraz Długi Żleb podchodzący w okolice Przełęczy pod Kopą Kondracką. W Dolinie Małego Szerokiego wyróżnia się jeszcze niewielką kotlinkę, tzw. Piekło. .

Dno doliny jest stosunkowo płaskie, gdyż w przeszłości było dnem stawu utworzonego przez morenę polodowcową. Środek doliny stanowi trawiasta Polana Kondratowa, na której znajduje się na wysokości 1333 m n.p.m. Schronisko PTTK na Hali Kondratowej i dyżurka TOPR. Na południowo-wschodnich zboczach doliny znajdują się ogromne głazy, które oderwały się od ścian Giewontu i stoczyły w dół. Jeden z nich, ważący ok. 50 ton, uderzył w ścianę schroniska.
W przeszłości Dolina Kondratowa była wypasana, jej pasterskie tereny nazywano Halą Kondratową. Obecnie jest jedną z najczęściej odwiedzanych dolin tatrzańskich, prowadzą przez i ponad nią bardzo popularne szlaki turystyczne na Giewont i Czerwone Wierchy oraz bardzo widokowa trasa od Przełęczy pod Kopą Kondracką główną granią Tatr na Kasprowy Wierch.

Schronisko.
Jest to najmniejsze schronisko polskich Tatr (600 m3) , dysponujące 20 miejscami w pokojach 6- i 8-osobowych. Zarządzane jest przez PTTK. Schronisko prowadzi przechowalnię nart. Pierwszy budynek powstał w tym miejscu najprawdopodobniej jeszcze przed rokiem 1910. Był to schron narciarski, w 1911 roku zniszczony przez lawinę, odbudowany w 1913. W roku 1933 postawiono tu bacówkę. Obecny budynek został wzniesiony przez Polskie Towarzystwo Tatrzańskie w 1948. W roku 1950 powiększono go o dodatkowe skrzydło.
Kuchnia sprzedaje posiłki znane z Pięciu Stawów typu : bigos , pierogi, parówki, jajecznica i herbata. Piwo w puszkach piłem tam z pewnym poznaniakiem w lutym 2008 roku.



Dojście.
Dojście drogą a później wygodną ścieżką ok. 1.5 godziny od Kuźnic - szlak niebieski. Samochody można zostawić na parkingu na dole (przy Rondzie, CPN lub przy COS-ie).

Telefon: (0-18) 20-19-114



Polecam dla karmiących matek z dziećmi :)

06.02.09 Sęp
Źródło: "http://pl.wikipedia.org